×

KARABUĞDAY

KARABUĞDAY

SAĞLIĞA FAYDALARI

Kardiovasküler Sisiteminiz İçin Faydalıdır

Bilimsel araştırmalar, karabuğdayla yapılan diyetlerin yüksek kolestorol ve yüksek kan basıncını düşürdüğünü göstermiştir. Günde 100 gr karabuğday tüketen Çin’li ler üzerine yapılan bir çalışmada, toplam serum kolesterolünde düşme olduğu bulunmuş. Bu düşüşün nedeni  Karabuğdayın  içinde bulunan flavanoid grubundan “rutin” adlı maddedir. Bu madde kardiovasküler hastalığa neden olan kötü kolesterol denen  LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein) miktarında azalmaya, kalp dostu iyi kolesterol HDL (yüksek yoğunluklu lipoprotein) miktarında artışa neden olur. Vücutta antioksidan gibi görev yaparak oksitlenmeyi engelleyen “rutin” aynı zamanda kan akışını düzenler, kanın fazla pıhtılaşmasını engeller ve LDL nin oksitlenmesini engelleyerek kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.
Karabuğday da bulunan yüksek miktarda magnezyum  kan basıncının düzenlenmesi ve kardiovasküler sistem için çok önemli bir mineraldir.

Kanda Şeker Kontrolü Çok İyidir ve Diyabet Riskini Azaltır
Karabuğdayda bulunan besinler kan şekerini kontrolüne yardımcı oluyor. Aynı zamanda açlığı kontrol edebilme oranı çok yüksektir. Kanadalı araştırmacıların sonuçlarına göre yapısında bulunan chiro-inositol adlı madde kandaki glukoz seviyesini düşürüyor ve hücrelerin insüline olan duyarlılığını etkiliyor. Bundan dolayı Tip 1 ve Tip 2 diyabet hastaları için faydalıdır. 
Yapısında bulunan yüksek magnezyum, vücudun glikoz kullanımı ve insülin salınımı ile ilgili enzimler için çok önemlidir. Bilimsel araştırmalar magnezyum miktarı yüksek gıda tüketen kadınların tip iki diyabet oranının daha düşük olduğunu gösteriyor.

Safra taşı Oluşumunu Engellemeye Yardımcıdır.

Amerikan Journal of Gastroentoloji, Karabuğday gibi yüksek lifli gıdalar tüketen kadınların safra taşından korunduğunu göstermiştir. Çözünmeyen lifli gıda tüketimi, safrataşı oluşum riskini %17 oranında azalttığı ispatlanmıştır. Dolayısıyla karabuğday gibi yüksek lif içeriğine sahip ürünler tüketmek safrataşı oluşumuna karşı sizleri korur.

Yüksek miktarda çözünmeyen lif, safrataşı oluşumunu engellemeye nasıl yardımcı olur?
Araştırmalar;  çözünmeyen liflerin sadece bağırsak geçiş süresini hızlandırmadığını bununla birlikte fazlası safra taşına neden olan safra asit miktarını azalttığı, insülin hassasiyetini arttırdığını ve trigliseritleri (kan yağları) azalttığını bulmuştur.
Yüsek miktarda besinsel lif tüketimi aynı zamanda kolan kanser riskini de azaltır.
Sebze ve Meyvelere Eşit veya Daha Fazla Sağlığı Destekleyici Potansiyeli Vardır
Amerikan Enstitüsü Kanser Araştırma Kongresinde, bilim insanları  karabuğday gibi tüm tahılların çok güçlü phytonutrient içerdiğini rapor etmiştir. Karabuğdayda bulnan yüksek miktarda fenoller ve lignan çok önemli phytonutrientlerdir.
Sebze ve meyvelerin içeriğinde bulunan ve asıl amacı bitkileri taze tutmak olan phytonutrientler, sağlık açısından da çok faydalıdır. Çok güçlü antioksidan olan fenoller hastalıkları engellemek için farklı yöntemlerde çalışan phytonutrienttir. 
Lignanlar meme ve diğer hormon bazlı kanserlere ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu özellikleri vardır
Menopaz Sonarası Kadınların Kardiovasküler Hastalıklarına Faydalıdır
Yüksek tansiyon, yüksek kolestorel ya da kardiovasküler hastalık sorunları başlayan menopoz sonrası kadınların haftada altı kez karabuğday gibi tahıl tüketmesi çok faydalıdır. Amerikan Kalp Dregisinde yayınlanan bilimsel araştırmada haftada altı kez tam buğday tüketen kadınlarda; 
Arteoskleroz (kalp damarında plak oluşmasıyla meydana gelen daralma) un yavaş ilerlemesine ve Arter Stenosis (arter damar daralması)in yavaşlamasını sağladığı bulunmuş.

Besleyici Özellikleri:

  • Tokluk hissi verir, kilo vermeye yardımcı olur. Obezite tedavisi ve önlenmesinde kullanılır.
  • Kalp ve damar hastalıklarına (kardiyovasküler hastalıklar) karşı korur.
  • Yüksek kolesterol ve yüksek kan basıncını düşürdüğünü göstermiştir.
  • Kötü kolesterol denen LDL miktarında azaltır, kalp dostu iyi kolesterol HDL miktarını ise arttırır.
  • Kan şekerinin kontrolüne yardımcı olur.
  • Lifli yapısından dolayı özellikle kolon kanseri riskini düşürür.
  • Tip 1 ve Tip 2 diyabet hastaları için faydalıdır.
  • İçeriğindeki lignanlar kalp hastalıklarına ve bazı kanserlere (göğüs, hormonlara bağlı kanserler) karşı koruyucudur.
  • Kadınlarda safra taşı oluşumunu engellemektedir.
  • Menopoz döneminde kadınların yüksek tansiyon, yüksek kolestorel ya da kalp ve damar hastalıklarına karşı tüketmesi tavsiye edilmektedir. 

Yasal Metin