YAYLA AGRO GIDA SANAYİ ve NAKLİYAT A.Ş. / MERSİN YATIRIM KOMPLEKSİ

ANTREPO, LİSANSLI DEPO VE ÇELİK SİLO

Dünyanın en modern tesislerinden biri olarak anılan Yayla Agro Gıda Sanayi ve Nakliyat A.Ş. Depolama alanında çeltik, buğday, kırmızı mercimek ve naturel ürün grubu olmak üzere saatte 300 ton kapasite ile eleme yapılarak 42.000 ton mamulün Antrepo, Lisanslı Depo ve Çelik Silo koşullarına uygun olarak depolanması sağlanabilmektedir.

ANTREPO ve LİSANSLI YATAY DEPO

Ayrıca bu tesiste çeltik, buğday, kırmızı mercimek ve natürel ürün grubu olmak üzere 25.000 ton çuvallanmış ve dökme mamul en güzel şartlarda muhafaza edilmektedir.

ÇELTİK FABRİKASI

Dünyanın en çağdaş ve ileri teknolojisi kullanılarak inşa ettiğimiz tam otomasyonlu, saatte 15 ton çeltik işleyebilen tesisimiz global anlamda önemli bir üretim merkezi olma yolunda faaliyetlerini sürdürmekte ve yaptığı Ar-Ge çalışmalarıyla kendini sürekli yenilemektedir.

KIRMIZI MERCİMEK FABRİKASI

Yeni ve en çağdaş teknolojinin bir arada bulunduğu tam otomasyonlu tesisimizde saatte 10 ton kırmızı mercimek işleme kapasitemizle  faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

NATUREL ÜRÜN İŞLEME FABRİKASI

Ürünlerin doğadan geldiği şeklini yani ayrılmamış halini makine ve otomasyon imkânlarını kullanarak ayırabilmekteyiz. Bu bölüm Saatte 10 ton mamulü temizleyerek, yabancı maddelerden ayrıştırarak ve her bir taneyi ait olduğu ölçü grubuna göre sınıflandırarak üretim hattına katmaktadır.

Projenin amacı; sektörde tam otomasyonlu ileri teknoloji ile çeltik ve mercimek işleme, bakliyat eleme ve boylandırma tesisinde tarım sektöründeki açığı kapatarak yurt içinde ve yurt dışında özellikle Orta Doğu, Akdeniz ve Avrupa’da sürdürülen faaliyetlerin geliştirilmesini sağlar.

Tamamlanmış olan bu entegre tesiste, el değmeden 15 ton çeltik işleme, saatte 10 ton kırmızı mercimek işleme ve yine saatte 10 ton bakliyat işleme yapılmaktadır. Ayrıca 42.000 ton silo ve 25.000 ton yatay depo olmak üzere 67.000 ton ( başlangıç ) kapasiteli tahıl depolama tesisleri de sisteme otomatik olarak entegre edilmiş şekilde planlanarak realize edilmiştir.

2011 Yılında tamamlanan ve yukarıda belirtilen yatırımın gerçekleşmesiyle YAYLA AGRO silo yatırımına devam edecektir. Bu amaçla kurulmuş olan tam otomasyonlu, doldurma, boşaltma ve depolama sistemlerinin kapasitesi iki katına çıkarılarak 100.000 tonu aşacaktır. İleri teknoloji ile donanmış tam otomasyonlu ( el değmeden üretim yapan ) tüm dış ticaret operasyonlarının mersin fabrikamızdan yürütüldüğü bu yatırım kompleksi ülkemizi ve bizi yurt dışında da ihracatçı olarak, başarıyla temsil etmektedir.