×
Hakkımızda

 Back to List

AVRUPA İMAR VE KALKINMA BANKASI (EBRD) ARTAN TALEBİ KARŞILAMADA TÜRK BAKLİYAT ÜRETİCİSİ YAYLA’YA YARDIM EDİYOR

Koronavirüs salgını karşısında bakliyata yönelik talebin dünya çapında artması nedeniyle Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türk bakliyat üreticisi Yayla’ya üretimini artırabilmesi için yardım ediyor.


Banka, günlük işlemlerini finanse etmek üzere şirkete 25 milyon avroluk bir işletme sermayesi kredisi veriyor.


EBRD Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, “Dünyanın her yerinde tüketiciler temel gıda maddelerini depoladığından, kuru fasulye ve diğer bakliyat ürünlerinin yanı sıra Yayla’nın hazır yemeklerinin de Türkiye’deki market raflarında yok sattığını gördük. EBRD’nin işletme sermayesi kredisi, Yayla’nın artan talebe sadece yurt içinde değil yurt dışında da cevap vermesini sağlayacak,” dedi.


Yıllık 1 milyon tonun üzerinde kapasiteye sahip şirket, dünya genelinde 100’den fazla ülkeyle ticaret yapıyor.


Yayla’nın Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gümüş, “Kolay erişilebilir, sağlıklı ve uygun fiyatlı ürünlerimiz, değişen yaşam tarzı ve tüketim alışkanlıklarına cevap veriyor. Sağlıklı gıdalara yatırım yapmaya devam edeceğiz ve tekrar EBRD ile çalışıyor olmaktan mutluyuz.” yorumunu yaptı.


EBRD Tarımsal İşletmeler Direktörü Natalya Zhukova, “Yayla’yı desteklemeye devam ettiğimiz için mutluyuz. Yayla, 2017’de EBRD’nin finanse ettiği son teknolojiye sahip üretim tesisi sayesinde Türkiye’nin hazır yemek sektöründe gerçek bir öncü oldu. Verdiğimiz yeni kredinin desteğiyle Yayla, Türkiye’de ve dünyada evlere sağlıklı gıdalar girmesini sağlarken, faaliyetlerine sorunsuz şekilde devam edebilecek.” diye ekledi.


2017 yılında Yayla, EBRD ve Uluslararası İşbirliği ve Kalkınma Fonu (TaiwanICDF) tarafından verilen 20 milyon avroluk kredi ile Türkiye’nin güneydoğusundaki Mersin’de bir üretim tesisi kurarak hazır yemek üretimine başladı. Ürünler hoş karşılanmalarının yanı sıra Türkiye’de yenilikçi ve sağlıklı gıdaların popülerlik kazanmasına yardımcı oldu.


Bu yeni finansman EBRD’nin yatırım yaptığı ülkelerde koronavirüsün etkilerine karşı verilen mücadeleye katkıda bulunma ve toparlanma sürecine destek olma çalışmaları kapsamında sağlanmaktadır. EBRD, 2020-2021 süresince 21 milyar avro değerinde destek vermeye hazırdır.


Söz konusu destek, var olan müşterilere kısa vadeli likidite, işletme sermayesi ve yeniden yapılandırma olanakları sunan bir Direnme Çerçevesini de içeriyor. EBRD ayrıca önemli altyapı sağlayıcıları için ticaret finansmanı ve acil destek programı sunuyor. Banka ayrıca yerel para birimi, sermaye piyasaları ve varlık tekliflerini güçlendirmektedir.


EBRD, Türkiye’de önemli yatırımlarda bulunmaktadır. 2009 yılından bu yana neredeyse tümü özel sektörde olmak üzere, ülke ekonomisinde yer alan çeşitli sektörlerdeki 311 proje aracılığıyla 12,4 milyar avroluk yatırım yapmıştır. EBRD’nin Türkiye’de bulunan 7 milyar avroluk portföyü, Bankanın yatırım yaptığı 38 ekonomi arasında en büyük olanıdır.