×
Hakkımızda

 Back to List

GIDA DEDEKTİFİNİN GÖZÜNDEN YAYLA YEMEK HAZIR NOHUTLU PİLAV

Ramazan ayında sofralarımızda yer alan geleneksel yemekleri Yayla Yemek Hazır ürünleri üzerinden analiz raporları sonucu beyan edilen besin değerleriyle incelemeye devam ediyoruz. Böylelikle evimizde benzer içeriklerle pişirdiğimiz yemeklerin de besin değerlerini öğrenmiş oluyoruz. Bu doğrultuda bugün özel inceleme kapsamında Yayla Yemek Hazır Nohutlu Pilavı inceleyeceğiz. Ürün 250 gr.’lık paketlerde satılıyor. Tek porsiyon 125 gr. kabulüyle pakette yaklaşık 2 porsiyon yemek bulunuyor.


Ürün içeriğine baktığımızda suyun yanı sıra; %31 oranında Pirinç, %5 oranında Bitkisel yağlar ve %5 oranında Nohut ile tuz bulunduğunu görüyoruz. Üründe koruyucu veya katkı maddeleri ile aroma verici yapay bileşenler bulunmuyor. Ürün BPA’sız ambalajı ile konservelere benzer şekilde tazeliğini koruyarak, koruyuculuk sağlıyor.


Üründe bitkisel yağ olarak %5 oranında Ayçiçek ve Zeytinyağı kullanıldığını görüyoruz. Ürün bu haliyle tek pakette 12,5 gr. bitkisel yağ ilavesi içeriyor. Ürün ayrıca %5 oranında nohut içeriyor. Üründeki tuz oranı ise 100 gr.’da 1,4 gr. olarak beyan edilmiş ki bu da tek porsiyonda 1,75 gr. tuz içerdiğini gösteriyor.


Ürün tek porsiyonda 267,5 kcal enerji veriyor. Tek porsiyon nohutlu pilavda 52,5 gr. Karbonhidrata karşılık 12,1 gr. Lif bulunuyor. Ürün tek prosiyonda 5,8 gr. yağ ve 7,5 gr. protein içeriyor. Üründeki karbonhidrat yüksek oranda pirinçten gelirken, protein kaynağı olarak da nohut bulunuyor. Üründe doymuş yağ oranı ise 100 gr.’da 1,2 gr. olarak beyan ediliyor. Üründe doymuş yağdan gelen kalori oranı Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine uygun olarak %5 oranında bulunurken, proteinden gelen kalori oranı ise %11,2 olarak hesaplanmaktadır. #NeYediğiniziBilin


İçindekiler: Su, Pirinç (%31), Bitkisel yağlar (Ayçiçek, Zeytinyağı)(%5), Nohut (%5), Tuz


Yayla Yemek Hazır Nohutlu Pilav Besin Değerleri

  • Enerji 267,5 kcal
  • Karbonhidrat 52,5 gr.
  • Yağ 5,8 gr.
  • Protein 7,5 gr.
  • Lif 12,1 gr.
  • Tuz 1,75 gr.

Not: Besin Değerleri tek porsiyon (125 gr.) ürün için verilmiştir.

Gıda Dedektifi