×
Hakkımızda

 Back to List

GIDA İSRAFINI AZALTMAK İÇİN 8 İPUCU

Gıda israfı birçok insan için alışkanlık haline geldi: marketlerde ihtiyacımız olandan daha fazla yiyecek satın alıyor, meyve sebzeler tüketilmediği için evlerimizde çürüyor ve tabaklarımızı yiyebileceğimizden fazla porsiyonlar ile dolduruyoruz. Bu alışkanlıklar doğal kaynaklar üzerinde baskı oluşturuyor ve çevremize zarar veriyor. Yiyeceklerimizi israf ettiğimizde; besinleri üretmek için harcanan emeği, çabayı, yatırımı ve değerli kaynakları da israf etmiş oluyoruz. Gıda israfı sera gazı emisyonlarını artırırken, iklim değişikliğine de sebep oluyor.

Her gün milyonlarca insanın aç kaldığı bir dünyada gıda kaybını ve israfı azaltmak çok önemlidir. Yiyecekleri israf etmediğimiz bir yaşam biçimi elde etmek ve alışkanlıklarımızı değiştirmek #BizimElimizde !

Yiyecekleri israf etmemek için yapabileceğiniz 8 kolay yöntem;

1. Daha sağlıklı, daha sürdürülebilir bir beslenme modeli benimseyin.
2. Sadece ihtiyacınız kadar alışveriş yapın. Markete gitmeden önce ihtiyacınız olan gıdalardan bir liste hazırlayın ve yalnızca o yiyecekleri satın alın.
3. Gıdalarınızı iyi saklayın. Yemeklerinizden artan gıdaları buzdolabında ön sıralara; daha taze olanları arka sıralara yerleştirin ve algınızı değiştirin.
4. Gıda etiketlemelerini iyi okuyun.
5. Evde küçük porsiyonlar tüketin, restoranlarda ise büyük porsiyonları paylaşarak tüketin.
6. Kalan yiyeceklerinizi saklayın ve daha sonra tüketin; çöpe atmayın.
7. Gıda üretimi hakkında makaleler okuyun; üretim ve dağıtım sürecindeki emeğin, doğal kaynakların tüketiminin bilincinde olun.
8. Su kullanımınızı azaltın; su olmadan gıda üretilmez!