×
Hakkımızda

 Back to List

BAKLİYAT TÜKETİMİ OBEZİTE RİSKİNİ AZALTIYOR

Yağ ve şeker oram yüksek gıdaların fazla tüketimi fast food tüketiminin artması, hareketsiz yaşam gibi birçok faktörden kaynaklanan obezite, çağımızın en büyük halk sorunlarından birini oluşturuyor. Çok sayıda kronik hastalığın sebebi olan obezite; kalp damar hastalıklarından hipertansiyona, Tip 2 diyabetten kansere kadar pek çok hastalığa yakalanma riskini artırıyor. Sağlık açısından ortaya çıkardığı sorunlar yanında kişinin sosyal hayatını da etkileyen obezite, insan ömrünü 10 yıl azaltıyor.


TÜRKİYE'DE HER 3 KİŞİDEN 1’İ OBEZ


TBMM'de obezite ile mücadele kapsamında kurulan alt komisyonun raporuna göre kadınlarda obezite oram yüzde 39,1; erkeklerde ise yüzde 24,5. Nüfusun yüzde 34’ü de aşırı kilolu. Bu oran erkeklerde yüzde 39,9; kadınlarda yüzde 27,6. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜÎK) verilerine göre, Türkiye'de 15 yaş üstü bireylerde obezite oranı 2008'de yüzde 15,2 iken 2014'e gelindiğinde bu oran yüzde 31,1 artışla yüzde 19,9'a yükseldi. Artış eğiliminin de sürdüğü kaydedildi. Sağlık Örgütü'nün 2018-2019 yılı obezite verilerine göre ise Türkiye'de her 3 kişiden 11 obez. Yayla Agro Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gümüş, 10 Şubat Dünya Bakliyat Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, son yıllarda hızlanan ve değişen yaşam tarzının getirdiği bir sonuç olarak geleneksel beslenme alışkanlıklarının yavaş yavaş terkedilmesi ile beraber sağlık sorunlarının da arttığını, aşın kilo ve obezitenin önemli bir toplum sağlığı sorunu haline geldiğini söyledi. Türkiye'de de fazla kilo ve obezite sorunlarının çoğaldığını, dünya sıralamasında hızla yükseldiğini belirten Hasan Gümüş, değerli birer vitamin, mineral, lif ve bitkisel protein kaynağı olan baklagillerin sofralarımızda daha fazla yer alması gerektiğini belirtti.


Hasan Gümüş açıklamalarını şöyle bitirdi "Bilimsel çalışmalarda obezite ile mücadele noktasında baklagiller için "değerli besin" tanımlaması yapılıyor. Baklagiller, hem daha düşük kalori içeriğine sahip olmaları hem de yüksek protein değerleri ve yüksek lif içerikleri ile değerli besinlerdir. Uluslararası birçok organizasyon obezitenin yönetiminde baklagil tüketimini öneriyor." 


RAKAMLARLA OBEZİTE... 


  • Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya çapında obezite 1975 yılından bu yana üç kat arttı.
  • 2016 rakamları ile 18 yaş ve üzeri 13 milyardan fazla yetişkin fazla kilolu iken bunların 650 milyonu obez.
  • Yine 2016 yılı verileri ile 18 yaş üzeri yetişkinlerin yüzde 39’ı fazla kiloluyken, dünyadaki yetişkin nüfusunun yüzde 13’ü ise obez.
  • 2016 rakamları ile 5-19 yaş aralığındaki 340 milyondan fazla çocuk ve ergen fazla kilolu ya da obez.
  • 5-19 yaş arası çocuk ve ergenler arasında fazla kilo ve obezite görülme sıklığı yılar içinde artışa geçti. 1975 yılında yüzde 4 iken 2016 yılında bu yaş grubundaki çocuk ve ergenlerde fazla kilo ve obezite oranı yüzde 18’e yükseldi.
  • 2020 yılı verilerine göre 5 yaş altı 39 milyon çocuk fazla kilolu ya da obez.
  • Dünya nüfusunun ağırlıklı yaşadığı ülkelerde, obezite ve fazla kilo, normal kilonun altındaki insanlara kıyasla daha fazla kişinin ölümüne sebep oluyor.
  • Dünya Sağlık Örgütü 2018 -2019 yılı obezite verilerine göre. Türkiye'de her 3 kişiden 1’i obez. OECD ülkelerinde, obezite kaynaklı hastalıkların tedavisi toplam sağlık harcamalarının yüzde 8,4’ünü oluşturuyor. 


Dünya Gazetesi