×
Hakkımızda

 Back to List

İŞ DÜNYASI ve KAMU ‘YÜKSELEN ASYA’YI KONUŞTU

Ekonomist – Capital dergileri ve DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) iş birliği ile 7 Temmuz Çarşamba günü ‘Yükselen Asya’ webinarı düzenlendi. Etkinlikte iş dünyası temsilcileri ile Dışişleri Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, dünyanın yeni ağırlık merkezi haline gelen Asya-Pasifik bölgesindeki fırsatları ve riskleri masaya yatırdı.


Ekonomist – Capital dergileri ve DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) iş birliği ile 7 Temmuz Çarşamba günü ‘Yükselen Asya’ webinarı düzenlendi. Asya Pasifik ülke başkanlarının ve Ticaret Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin de konuşmacı olarak katıldığı webinar kapsamında, ‘Neden Asya-Pasifik’, ‘Riskler&Fırsatlar’ ve ‘Dijitalin Etkisi’ başlıklı üç panel gerçekleştirildi. Ana sponsorluğunu Pasifik Eurasia’nın yaptığı etkinliğin co-sponsorluğunu ise Arçelik, Arzum, Doğan Dış Ticaret, Gedik Üniversitesi ve Yayla üstlendi.


Etkinliğin açılışında konuşan Ekonomist Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Talip Yılmaz, webinara iş dünyası ve kamudan katılan tüm konuşmacılara teşekkür etti. Türkiye’nin Asya-Pasifik ülkeleri ile ticaretinde 35 milyar dolara ulaşan bir açık olduğuna işaret eden Yılmaz, bu açığın kapatılabilmesi için doğru plan ve stratejilere ihtiyaç olduğunu söyledi.


TEDARİK ZİNCİRİNİN ÖNEMİ


DEİK Başkanı Nail Olpak da açılış konuşmasında, pandemi döneminde dijitalleşme yapay zeka uygulamalarının tahminlerin çok ötesinde hayatlarımıza girdiğine işaret ederek, ‘Bu değişim artık iş dünyası ve küresek ticarette de belirleyici olacak’ dedi. Salgın döneminde tedarik zincirini koparmadan ayakta kalabilen şirketlerin bu dönemin kazananları olduğunu kaydeden Olpak, ‘Ticaretin yeni merkezi olan Asya-Pasifik bölgesinde 19 iş konseyimiz ile faaliyet gösteriyoruz. Özellikle Çin’in başlattığı Kuşak ve Yol projesini ilk günden beri hem riskleri hem fırsatları kapsamında ele alıyoruz’ dedi.


DIŞ POLİTİKA BELİRLEYİCİ


Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ise Türkiye dış politikasında uluslararası gelişmelere ayak uydurmak için ön alıcı yeni söylem ve yaklaşımlar belirlediklerini kaydetti. ‘Yeniden Asya’ girişiminin de Dışişleri Bakanlığı’nın bu kapsamda geliştirdiği vizyonlardan biri olduğunu vurgulayan Önal, şunları dile getirdi. ‘Asya kıtası ile tarihi yüzyıllar öncesine giden tarihi ve beşeri bağlarımız var. Kıtada hız kazanan ve küresel yansımaları olan yeni dinamiklere şahit oluyoruz. Bu dinamiklerin dışında kalmamak bilakis bunlara kendi enerjimizi katarak, bölgesel ve küresel refaha katkı yapacak yeni bir sinerji yaratmak durumundayız.


NEDEN ASYA PASİFİK?


Etkinliğin ilk oturumu olan ‘Neden Asya - Pasifik’paneli, DEİK Türkiye – Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Murat Kolbaşı moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Murat Kolbaşı, arka arkaya yapılan küresel ve bölgesel anlaşmalarla birlikte Asya’nın önümüzdeki 100 yıla damga vuracağını kaydetti. Kolbaşı, ‘Biz diyoruz ki biz bu bölgeye ithalat için gidiyorsak, artık neden ihracat için de gitmiyoruz? İşte bu dönem artık ihracat için gitme dönemi’ diye konuştu.


T.C. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürü Hüsnü Dilemre, büyüyen orta sınıf ile birlikte artan ve çeşitlenen tüketim alışkanlıkları ile teknolojiye dayalı yenilikçi ekonomileri ile Asya ülkelerinin küresel ekonominin ağırlık merkezi haline geldiğini söyledi. 2030 yılında küresel orta sınıfın üçte ikisinin Asya – Pasifik coğrafyasına olacağına işaret eden Dilemre, ‘Bu veriler gösteriyor ki hem bizim hem de özel sektörümüzün dikkatini bu ülkelere vermemiz gerekiyor’ dedi.


ASYA’YA AÇILAN KAPI


DEİK Türkiye – Malezya İş Konseyi Başkanı Hasan Gümüş, Malezya’nın ‘Asya’ya açılan kapı’ olarak tanımlandığını dile getirdi. Gümüş, ‘Malezya, bölge ülkelerine erişim için iş insanlarımız tarafından üretim ve lojistik üssü olarak değerlendiriliyor. Türkiye’nin Malezya’daki pozitif imajı ve iki ülke arasında STA olması sayesinde iş insanlarımı için pek çok fırsat barındırıyor’ diye konuştu. DEİK Türkiye – Bangladeş İş Konseyi Başkanı Hülya Gedik, pandemi öncesi büyüme hızı yüzde 8,2 olan Bangladeş’in Asya Pasifik ülkeleri içerisinde en hızlı büyüyen ülke olduğunu söyledi. Gedik, ‘Çin artık ucuz ülke olma stratejisini rafa kaldırıyor. Çin ayrıca ihracata vergi iadesini de kaldırdı.  Bu nedenle Bangladeş yatırım açısından son dönemde çok cazip bir ülke haline geldi’ şeklinde konuştu.


DEİK Türkiye – Endonezya İş Konseyi Başkanı İlhan Erdal ise Endonezya’nın 270 milyon nüfusa sahip Müslüman bir ülke olduğunu hatırlatarak, Türkiye – Endonezya arasında tarihten gelen güçlü ilişkiler olduğuna vurgu yaptı. Endonezya’nın Hint ve Pasifik okyanusları arasında stratejik bir konuma sahip olduğunu belirten Erdal, ‘2025’te nüfusu 300 milyon dolara, kişi başına gelir ise 15 bin dolara çıkacak’ dedi. DEİK Türkiye – Hindistan İş Konseyi Başkanı Tevfik Dönmez, Hindistan’ın 29 eyalet ve yedi bölgesi ile neredeyse bir kıta büyüklüğünde olduğunu ifade ederek, ‘Çin ve Japonya’dan sonra bölgenin üçüncü büyük ekonomisi olan Hindistan ile 2023’te 23 milyar dolarlık ticaret potansiyeline ulaşmamız mümkün’ dedi.


Ekonomist