×
Hakkımızda

 Back to List

SAVUNMA SANAYİİ PLANLARIMIZ İÇİNDE ÖZEL BİR YERE SAHİP

Yayla Agro’nun savunma sanayii içindeki şekillenişini SAVTÜRK’e anlatan Genel Müdür Yardımcısı Kenan Demirtaş, askerin her türlü koşulda sağlıklı ve lezzetli gıdaya ulaşmasının temel hedefleri olduğunu belirtti. Demirtaş, yabancı ülkelerin güvenlik güçlerine ürün sunmanın da hedefleri arasında olduğuna vurgu yaptı.


“Yerli ürünlerin ve teknolojilerin geliştirilmesi hamlesinin ülkemiz adına çok kıymetli olduğunu düşünüyoruz” diyen Yayla Agro Genel Müdür Yardımcısı Kenan Demirtaş, bir bakliyat firması olarak savunma sanayii içindeki konumlanmalarını şu şekilde anlattı: “Gıda ve bakliyat sektöründe yenilikçi ürünleri ve vizyonu ile öncü bir rol üstlenen şirketimizin de teknoloji ve yerlileşme gelişmelerinin bir parçası olmasını önemsiyoruz. Zorlu koşullarda görev yapan güvenlik güçlerimizin sofralarına, anne yemeği tadındaki lezzetlerden oluşan ‘Yemek Hazır’ kategorisi ürünlerimizle ulaşmak istiyoruz. Çantalarında taşıyabilecekleri, soğuk zincire ihtiyaç duymayan BPA’sız özel ambalajlardaki Yemek Hazır; koşullar ne olursa olsun ev yemeği sıcaklığını yanlarında taşımalarını, sağlıklı ve besleyici öğünlere ulaşmalarını sağlayacak pratik ürünler. Çorbadan pilakiye, bulgur pilavından pirinç pilavına, etli kuru fasulyeden etli nohut yemeğine kadar pek çok geleneksel yemeğimizi, lezzetlerinden ve besin öğelerinden hiçbir şey kaybetmeden tüketmelerine imkan sağlıyor. Bunu yapabilmek, bizim için gurur ve mutluluk verici.”


ÜRÜNLERİMİZİ ASKERLERİMİZİN ÇANTASINA KOYMAYI HEDEFLİYORUZ


“Napolyon’un ‘Ordular mideleri üzerinde yürür’ sözü, beslenmenin ordular için taşıdığı hayati önemi çok güzel özetliyor” diyen Demirtaş, güvenlik güçlerinin sağlıklı beslenmesini ve görevlerini yerine getirirken anne yemeği özlemlerini gidermelerini sağlamanın başlıca hedefleri arasında yer aldığına vurgu yaptı ve geniş bir ürün gamına sahip olan Yemek Hazır ürünlerinin bu amaca uygun olduğunu söyledi.


Ürünlerimiz hafif gramajı ile taşınacak yük ağırlığını oldukça azaltıyor, dayanıklı ambalajı sayesinde darbeler karşısında dağılmıyor.


Askeri kışlalar içindeki kantinlerde satılan Yemek Hazır ürünlerinin ordu personeli tarafından sevilerek tüketildiğini kaydeden Demirtaş, aldıkları geri dönüşlerin çok güzel olduğunu belirtti. Bu olumlu geri dönüşler içinde ürünlerin lezzetinin yanı sıra pratikliğinin de önemli bir kriter olduğunu ifade eden Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Yemek Hazır; katkısız, koruyucusuz ve pratik olmasının yanı sıra alevsiz ısıtma kiti sayesinde ateş yakmadan sıcak yemek imkânı sunması ile de güvenli bir seçenek. Özel ambalajı sağlıklı olduğu kadar dayanıklılığı ile de önemli bir avantaj sağlıyor. Çok yüksekten yere düşse ya da ağır bir yükün altında kalsa dahi paketin patlamasını ve yemeğin dağılarak boşa gitmesini engelliyor. Ayrıca hafif gramajı ile taşınacak yük ağırlığını oldukça azaltıyor. Tüm bu özellikleriyle ürünlerimizin kantinler dışında sahada görev yapan, dağda, kırda, bayırda operasyona katılan güvenlik güçlerimizin çantalarında da yer almasını istiyoruz. IDEF ve Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi gibi organizasyonların katkısıyla kısa sürede bu hedefimize ulaşacağımıza inanıyoruz.”


FARKLI ÜLKELERİN GÜVENLİK GÜÇLERİNE DE ÜRÜNLERİMİZİ SUNMAK İSTİYORUZ


İhracat pazarlarını son iki yılda 77 ülkeye çıkardıklarını belirten Demirtaş, küresel sektördeki gelişmeleri yakından takip ederek operasyonlarını genişlettiklerini söyledi: “Amerika ve Asya kıtalarında yeni pazar oluşturma çalışmalarımız devam ediyor. Bu noktada ABD, Kanada, Şili, Malezya, Endonezya, Tayvan gibi ülkeleri yeni pazarlar olarak listemize katmış bulunuyoruz.” Yurt dışında Legurme markası ile faaliyet gösterdiklerinin ve 10 yıl içinde Legurme’yi dünya markası yapma hedefinde olduklarının altını çizen Demirtaş, “Legurme ürünlerimizi dünya çapında 29 ülkeye ihraç ediyoruz. Amacımız bu sayıyı 10 yılda 100 ülkeye çıkarmak. Başta Almanya, İngiltere, Hollanda ve Romanya olmak üzere Avrupa ülkeleri, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD ve Çin, ihracatta hedef pazarlarımızı oluşturuyor.


Ürünlerimizi farklı ülkelerin güvenlik güçlerine sunmak için görüşmeler yapıyoruz, bu noktada önemli bir yol aldık. Sadece Türkiye’de değil, farklı ülkelerin güvenlik güçlerine de ürünlerimizi sunmak istiyoruz. Bu noktada görüşmeler yapıldığını ve önemli bir yol aldığımızı söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.


2021’İ ÇİFT HANELİ RAKAMLARLA TAMAMLAMAYI HEDEFLİYORUZ


Yayla Agro olarak son yıllarda yakaladıkları istikrarlı büyümenin 2021 ve 2022 yıllarında da devam etmesini beklediklerini belirten Demirtaş, “2021’i çift haneli büyüme rakamları ile tamamlamayı hedefliyoruz. Büyümemizi ilerletmek için Ar-Ge’ye yaptığımız yatırımlar ve yeni ürün geliştirme çalışmalarımız da hız kesmeden devam ediyor. Legurme markamızla var olduğumuz yurt dışı pazarlarda güçlenmek, ihracat yaptığımız ülke sayısını artırmak ve daha geniş tüketici kitlelerini kaliteli, sağlıklı ürün seçeneklerimizle buluşturmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor” dedi. “Savunma sanayii, şirketimizin ileriye dönük büyüme planları içerisinde özel bir yere sahip. Yemek Hazır markamızın ürün çeşitliliğini artırmak amacıyla Ar-Ge çalışmalarımız son sürat devam ediyor. Böylece güvenlik güçlerimize her koşulda sağlıklı ve lezzetli yemekler sunmanın yanında hayatlarını kolaylaştırma anlamında daha fazla çözüm üretme imkânımız olacak” diyen Demirtaş hem Türkiye’de hem de yurt dışında daha etkin çalışmalar içinde olacaklarını belirterek sözlerini sonlandırdı.


SAVUNMA SANAYİİ FUARLARINDA YEMEK HAZIR ÜRÜNLERİMİZE İLGİ BÜYÜK OLDU


Yayla Agro olarak bu yıl savunma sanayiine yönelik iki dev organizasyona katıldık. Biri Türk ve dünya savunma sanayiinin en büyük buluşmalarından olan IDEF’21, diğeri ise Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Şubesi tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’ydi. Yurt içinden ve yurt dışından pek çok ziyaretçiyi ağırlayan bu organizasyonlarda katkısız ve koruyucusuz ev yapımı tadındaki Yemek Hazır ürünlerimizi tanıtma fırsatı bulduk. 36 aya kadar tazeliğini ve lezzetini koruyan ev yapımı tadındaki ürünlerimiz; her iki fuarda da yerli ve yabancı ziyaretçilerden büyük ilgi gördü. Zorlu şartlarda görev yapan güvenlik güçlerinin sağlıklı beslenmesine imkan veren Yemek Hazır ürünlerimiz lezzetleri kadar hemen tüketime hazır pratikliği ile de dikkat çekti. Her iki etkinlikte de ürünlerimize gösterilen ilgiden dolayı çok mutlu olduk.