×
Hakkımızda

 Back to List

YAYLA AGRO GIDA BAŞKANI GÜMÜŞ, ŞİRKETİN 'SIFIR KAYIP' HEDEFİNİ VE PLANLAMALARINI ANLATTI

'Ar-Ge çalışmaları tamam, yatırım aşamasındayız Yayla Agro Gıda'nın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gümüş, bakliyat İşlemede sıfır kayıp hedefi için yaptıkları Ar-Ge çalışmaları ve yatırımlarını Cumhuriyet'e anlattı.


Gümüş, hayvan yemi olarak satılan ürünlerin atıştırmalık haline dönüştürüldüğünü kaydederek "Ar-Ge'si tamamlanan ürünlerde yatırım aşamasına geldik" dedi. Gümüş, şöyle konuştu: "Satışlarımızın yüzde 65'i yurtdışına yönelik ve toplamda 65 ülkeye ihracat yapıyoruz ve 6-7 yıldır Ar-Ge yapıyoruz. Sektörümüzde ilk ve tek Ar-Ge yapan şirketiz." İşledikleri bakliyat ürünlerinde kaybı sıfıra indirmeyi hedeflediklerini belirten Gümüş, "Yüz binlerce ton bakliyat işliyoruz. Olgunlaşmamış, buruşuk, deforme olmuş taneleri ayrıştırıyoruz. Gıda tüketimine konu olmayan yüzde 10 ile yüzde 40 arasındaki kısımdan mısır, fasulye, nohut, mercimek cipsi ürettik" dedi. Gümüş ayrıca humus da yaptıklarını belirtti.


Yeni nesil ambalaj


Gümüş, daha sağlıklı bir gelecek inşa etmek İçin değişen tüketim yapısına bağlı gözlemlerle pratik ürünler oluşturduklarını vurgulayarak, "Sağlıklı fast-food dediğimiz ürün dalını ortaya koymuş oluyoruz. İki etli ürün dışındaki tüm ürünlerimiz vegan, glütensiz çeşitlerimiz var. İnsanların istek ve ihtiyaçlarının evrildiği yöne doğru yatırım yapıyoruz. Bireysel yaşantı ön plana çıktı. Pratik çözümlerle insanların hayatına dokunuyoruz" dedi. Ürünlerini "yeni nesil ambalaj" olarak tanımlanan, oksijen geçirgenliği sıfır olan paketlerde, katkı ve koruyucu madde kullanmadan İki yıl saklayabildiklerini belirten Gümüş, "Ekstra bir enerjiye ihtiyaç duyulmadan her ürün ambalajda taşınabiliyor. Bu ambalajı Türkiye'ye biz getirdik, sonra ülkemizde üretilmesini destekledik, şu anda dışarıya İhracatı yapılıyor" diye konuştu. Gümüş, sıfır atık belgesine sahip olduklarını da belirterek, tüm atıklarının ayrıştırıldığmı ve bakanlık onaylı kurumlar aracılığıyla doğaya yeniden kazandırıldığını İfade etti.


Halka arz olacak


Yayla Agro Gıda'nın 11-13 Mayıs'ta halka arz edileceğini anımsatan Gümüş, "Halka arz, şirketimizin kurumsallaşma, sürdürülebilir büyüme ve global marka olma yolunda önemli bir aşaması olacak" dedi. 25 yıla yönelik stratejilerini yaşama geçirmek için daha kurumsal bir yapı kazanmayı hedeflediklerini de belirten Gümüş, şunları ekledi: "Elde edilecek geliri, Niğde Organize Sanayi Bölgesi'nde satın aldığımız 127 bin metrekarelik arazi üzerinde kuracağımız üçüncü fabrikamızda, fonksiyonel gıdaların da üretileceği Ar-Ge odaklı yatırımlarda değerlendirmeyi hedefliyoruz."


Cumhuriyet Gazetesi