×
Hakkımızda

 Back to List

YAYLA’DA HEDEF 10 YILDA 100 ÜLKEYE İHRACAT YAPMAK

Gıda ve bakliyat sektöründe faaliyet gösteren Yayla Agro, Turquality marka desteği programı kapsamında Legurme markasını 29 ülkeye ihraç ediyor ve bu sayıyı 10 yılda 100 ülkeye çıkarmayı hedefliyor. Yurtdışı ofisleriyle operasyonlarını genişlettiklerini kaydeden Yayla Agro Genel Müdür Yardımcısı Kenan Demirtaş başta Almanya, İngiltere ve Hollanda olmak üzere Avrupa ülkeleri, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD ve Çin’in ihracatta hedef pazarları arasında yer aldığını söyledi. İhracatta Amerika ve Asya kıtalarında yeni Pazar oluşturma çalışmalarının devam ettiğini açıklayan Demirtaş, “ABD, Kanada, Şili, Malezya, Endonezya’nın yanı sıra Tayvan’ı ihracat yaptığımız ülkeler listesine kattık. Yurtdışında Legurme markamız ile faaliyet gösteriyoruz ve amacımız Legurme’yi 10 yıl içinde bir dünya markası haline getirmek” dedi.


1.7 milyon ton üretim kapasitesine sahip


Ankara Genel Merkez olmak üzere Mersin, Çankırı ve Balıkesir’de bulunan 165 bin metrekare üzerinde kurulu dört fabrikanın bulunduğunu ileten Demirtaş, 700 çalışan ile yıllık 1 milyon 695 bin ton üretim kapasitelerinin bulunduğunu açıkladı. Yurt içinde 65 ilde bayi ve 81 ilde ulusal mağazalar olmak üzere 60 binden fazla perakende noktasında ürünlerinin bulunduğunu dile getiren Demirtaş, “Temel olarak klasik bakliyat ürünleri gurme ürün serileri ve hemen tüketmeye hazır ürün grubu altında pek çok alternatif ile tüketiciye ulaşıyoruz” diye konuştu. AR-GE’ye yaptığı yatırımlarla sektörde öncü bir konumda olduklarını öne süren Demirtaş, daha sağlıklı nesiller inşa etme misyonuyla özellikle çocuklar ve gençlerin sağlıklı gıdalarla beslenmesini amaçladıklarını ifade etti.


Sıfır Atık Belgesi aldı


Yayla Agro, sürdürülebilir üretime yönelik sürdürdüğü çalışmalar kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Sıfır Atık Belgesi aldı. Konuyla ilgili firmadan yapılan yazılı açıklamada; “Sıfır Atık Belgesi israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atık miktarının azaltılması, etkin toplama sisteminin kurulması, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık önleme yaklaşımı gibi kriterlerin değerlendirilmesiyle veriliyor. Yayla Agro sıfır atık çalışmalarına, atıkları kaynağında ayrıştırma prensibine dayanan atık ayrıştırma prosedürü ve çevre politikasını oluşturarak başladı. Cam, metal, kağıt, plastik, organik ve evsel olmak üzere farklı atık türlerine özel ayrıştırma alanları tasarlandı. Fabrika sahası, idari bina ve ofis katlarına atık ayrıştırma kutuları yerleştiren ve çalışanlarına atıkların kaynağında ayrıştırılması konusunda eğitim veren Yayla, kaynağında ayrı toplanan atıkları, Bakanlık onaylı geri dönüşüm firmalarına periyodik olarak teslim ediyor” ifadeleri kullanıldı.